კობი-გუდაურის საბაგირო გზის მშენებლობა აქტიურ ფაზაშია
საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი კობი-გუდაურის საბაგირო გზის პროექტირებისა და მშენებლობის სამუშაოებს ახორციელებს. მიმდინარე სამუშაოები რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე გრიგოლ კაციამ და მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი შენგელიამ მოინახულეს.
კობი-გუდაურის საბაგირო გზა დაახლოებით შვიდნახევარი კილომეტრი სიგრძის იქნება. გარდა იმისა, რომ მოთხილამურე გუდაურიდან კობის მიმართულებით გადაადგილებას შეძლებს, ასევე უამინდობისა და დიდთოვლობის გამო ყაზბეგში ჩაკეტილი გზის პრობლემაც აღმოიფხვრება და მსურველები გუდაურში გადმოსვლას საბაგიროთი შეძლებენ. გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული ტერიტორია ჩრდილოეთ ფერდობზე მდებარეობს მასზე სრიალი გვიან გაზაფხულამდე იქნება შესაძლებელი.
პროექტი საქართველოს მთავრობის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება დაახლოებით 81 მილიონი ლარია. სამუშაოები მიმდინარე წლის ბოლოს დასრულდება.
გარდა აღნიშნული პროექტისა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო გუდაურში წყლის ხელოვნური რეზერვუარის მოწყობას ახორციელებს.

Design and construction works for Kobi-Gudauri cable way are being implemented by the Municipal Development Fund of Georgia (MDF). Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure Mr. Grigol Katsia and Executive Director of MDF Mr. Giorgi Shengelia visited the site to inspect the works ongoing.
Kobi-Gudauri cable way is to be of approximately seven and a half kilometer length. The skiers will be able to move from Gudauri to the direction of Kobi, moreover the issue of Kazbegi road closing due to bad weather conditions and heavy snow will be eliminated and those who wish will be enabled to arrive in Gudauri by means of the cable way. The referenced site is located on the north slope because of what the skiers may ski over it till the late spring.
The project undergoes implementation with financial support from the Government of Georgia and its cost amounts to approximately GEL 81 million. The works are to be finalized at the end of the year.
Besides above mentioned project the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is arranging the artificial water reservoir in Gudauri.