ზუგდიდში ბოტანიკური ბაღის რეაბილიტაცია გრძელდება
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე ილია ბეგიაშვილი, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ზუგდიდში ბოტანიკური ბაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოს გაეცნო. პროექტის განხორციელება მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, წელს დაიწყო და მისი საერთო ღირებულება, დაახლოებით, 12 მილიონი ლარია.
ზუგდიდის ბოტანიკურ ბაღში ინფრასტრუქტურა დაზიანებული იყო და რეაბილიტაციას საჭიროებდა.
პროექტით გათვალისწინებულია ბაღის ტერიტორიაზე არსებული შენობების და ღობის რეაბილიტაცია, წყალმომარაგების, სარწყავი, საკანალიზაციო, სადრენაჟე სისტემების მოწყობა.
ასევე, ტერიტორიაზე არსებული ხელოვნური ტბის წყალმომარაგებისა და სათავე ნაგებობის მოწყობა. გაკეთდება სასეირნო ბილიკები, აშენდება საზოგადოებრივი საპირფარეშოები.
ამ ეტაპზე, დაწყებულია მებაღის სახლის, დაცვის და სალარო შენობების სამშენებლო სამუშაო. მიმდინარე სამუშაოზე დასაქმებულია 120 ადამიანი, პროექტის დასრულების შემდეგ კი განახლებულ ინფრასტრუქტურულ ობიექტზე 70-მდე პერსონალი დასაქმდება.
ზუგდიდის ბოტანიკური ბაღის კეთილმოწყობა ხელს შეუწყობს ტურისტებისა და დამსვენებლების რაოდენობის ზრდას. შეიქმნება ხელსაყრელი პირობები ტურისტული პოტენციალის კიდევ უფრო განვითარებისთვის.

Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure – Ilia Begiashvili together with local authorities was visiting the ongoing project site in Zugdidi Botanical Garden. The World Bank backed project under implementation by the Municipal Development Fund of Georgia was initiated this year; its total cost averages GEL 12 million.
Zugdidi Botanical Garden infrastructure was damaged and required rehabilitation.
The project envisages rehabilitation of the buildings and fencing located in the garden area and arrangement of water supply, irrigation, wastewater and drainage systems, as well as installation of water supply system and headworks for the artificial lake existing in the design area. The project also provides for arrangement of pedestrian footpaths and public toilets.
Currently, works are ongoing for construction of gardener’s house, watch box and ticket office. There are 120 persons employed at the project site. After project completion, some 70 personnel will be employed at the updated infrastructural facility.
Improvement of Zugdidi Botanical Garden will contribute to increase of tourist flow and number of visitors and generate favorable conditions for development of touristic potential.