ახალი მეტროსადგური ,,სახელმწიფო უნივერსიტეტი“ გაიხსნა
თბილისელებს და დედაქალაქის სტუმრებს ახალი მეტროსადგური ,,უნივრსიტეტი“ დღეიდან მოემსახურება. 23-ე მეტროსადგური საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ზურაბ ალავიძემ გახსნეს.
მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას, თბილისელებს და დედაქალაქის სტუმრებს მეტროსადგურის გახსნა მიულოცა და მადლობა გადაუხადა ყველა ადამიანს, მათ შორის ინჟინერ-მშენებლებს, ვინც პროექტის წარმატებით დასრულებაში წვლილი შეიტანა.
,,სწორედ დღეს, თბილისში მომუშავე 22 მეტროსადგურს შეემატება 23-ე, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი, ახალი მეტროსადგური „ სახელწმიფო უნივერსიტეტი“, რომლის მშენებლობის პროცესი 21 წლის განმავლობაში შეჩერებული იყო. ახალი მეტროსადგურის ამუშავება, დღეში დაახლოებით 15 000-ზე მეტ თბილისელსა და დედაქალაქის სტუმარს სწრაფი და უსაფრთხო გადაადგილების საშუალებას მისცემს, რაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია თბილისის ისედაც გადატვირთული სატრანსპორტო ნაკადების განსატვირთად და დედაქალაქში ურბანული ტრანსპორტის გასავითარებლად’’-განაცხადა ზურაბ ალავიძემ.
პროექტი მუნიციპალური განვითარების ფონდმა, აზიის განვითარების ბანკის ფინანსური მხარდაჭერით განახორციელა და მისმა ღირებულება დაახლოებით 84 მლნ ლარი შეადგინა. სამშენებლო სამუშაოები მსოფლიოში ერთ-ერთმა ყველაზე ცნობილმა, ესპანურმა კომპანია „კობრა ასიგნიამ“ შეასრულა , რომელსაც მსოფლიოს მასშტაბით არაერთი უმსხვილესი პროექტი აქვს განხორციელებული.
პრემიერ-მინისტმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრთან, დედაქალაქის მთავრობის წარმომადგენლებთან და სტუმრებთან ერთად, ახლად გახსნილი მეტროსადგურიდან გასული პირველი მატარებლით იმგზავრა.
ღონისძიებას საქართველოს მთავრობის წევრები, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და სხვა ოფიციალური პირები ესწრებოდნენ.

Opening of the New Metro Station „State University”
From now on, the new metro station “University” will serve inhabitants and visitors of the capital. The 23-rd metro station was inaugurated by Giorgi Kvirikashvili – Prime Minister of Georgia and Zurab Alavidze - Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
The Minister congratulated the audience, local residents and guests on opening of the new metro station and expressed his gratitude to all those people, including civil engineers, who have contributed to successful completion of this project.
“This very day, the new, up-to-date 23-rd metro station State University” will supplement the existing 22 stations operating in Tbilisi; construction of the named station was suspended for a 21 year period. Commissioning of the new station will allow of delivering rapid and safe conveyance services to more than 15 000 locals and guests of the city, which is vitally important for releasing the existing congested traffic flow and development of the urban transport infrastructure in the capital city.’’- declared Zurab Alavidze.
The project backed by the Asian Development Bank was implemented by the Municipal Development Fund of Georgia and its cost averaged GEL 84 million. Civil works were carried out by Cobra Assignia - one of the most renowned Spanish companies, which has completed numerous large scale projects worldwide.
The Prime-Minster together with the Minster of Regional Development and Infrastructure, other authorities and guests took the first train departing from the new station.
Members of the Government of Georgia, representatives of the Diplomatic Corps and other officials were also attending the event.