ქობულეთში საკანალიზაციო სისტემის გამწმენდი ნაგებობა ექსპლუატაციაში შევიდა
ქობულეთში საკანალიზაციო სისტემის გამწმენდი ნაგებობა ექსპლუატაციაში შევიდა. ობიექტი მუნიციპალური განვითარების ფონდის წარმომადგენელმა ლევან სუხიტაშვილმა დაათვალიერა.
ახალი გამწმენდი ნაგებობის ექსპლუატაციაში გაშვების შემდეგ ფეკალური მასები ზღვაში აღარ მოხვდება, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს სანიტარულ მდგომარეობას სანაპირო ზოლზე, ასევე შეამცირებს გარემოზე მავნე ზემოქმედებას და ხელს შეუშლის სხვადასხვა ინფექციური დაავადებების გავრცელებას.
პროექტის საერთო ღირებულება 5 800 000 ლარზე მეტია და იგი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკისა მხარდაჭერით განხორციელდა.
ტექნიკური აღჭურვილობა კი მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ჰოლანდიის მთავრობის გრანტით შეიძინა.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო 2020 წლამდე ბიოლოგიურად გამწმენდი 27 ნაგებობის მშენებლობას გეგმავს.

Kobuleti WWTP Commissioning
The Waste Water Treatment Plant (WWTP) of Kobuleti has been placed into service. The MDF representative Levan Sukhitashvili has conducted the site visit to inspect the plant. Due to commissioning of the new WWTP the sanitary sewage will not enter the sea any more what in its turn will improve significantly the sanitary condition of the coastline, reduce adverse impact on environment and impede dissemination of various infectious diseases. The total cost of the project exceeds GEL 5 800 000. The Project was implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
Whilst technical equipment has been purchased by MDF by means of Grant by Government of Holland.
It needs to be noted as well that the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia schedules to construct 27 Biological Treatment Plants up to 2020.