კაცხის მონასტრისა და მიმდებარე ტერიტორის რეაბილიტაცია დასკვნით ფაზაშია
ჭიათურის მუნიციპალიტეტში, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის - კაცხის მონასტრის - სარესტავრაციო–საკონსერვაციო სამუშაოებსა და მონასტრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ტურისტული ინფრასტრუქტურის ზონების მოწყობის სამუშაოებს აწარმოებს. სამუშაოებს, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე ფონდის აღმასრულებელი დირექტორთან -გალაქტიონ ბუაძესთან ერთად გაეცნო.
რეაბილიტაცია, მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით, რეგიონული განვითარების პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს. მისი ღირებულება მილიონ ლარს აჭარბებს.
კაცხის სამონასტრო კომპლექსის სარესტავრაციო-საკონსერვაციო სამუშაოები ითვალისწინებს: მონასტრის გარე ფასადსა და ინტერიერში დაზიანებული ადგილების აღდგენასა და საჭიროების შემთხვევაში დაკონსერვებას.
ძეგლის საკონსერვაციო სამუშაოების პარალელურად, სოფელ კაცხში, სამონასტრო კომპლექსის წინ შენდება თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ტურისტული ცენტრი, რომელიც სრულად აღიჭურვება, გამართული საქმიანობისთივს საჭირო ავეჯით. პროექტი ითვალისწინებს ღია ტერასის მოწყობას, წყაროს აღდგენა-მოპირკეთებას, ეკლესიამდე მისასვლელი გზის რეაბილიტაციას, გარე წყალმომარაგების და კანალიზაციის სისტემების მონტაჟსა და ფერდზე, ტურისტებისთვის გადასახედი, ღია აივნის მოწყობას. ასევე გამოყოფილია ადგილი ავტოსადგომისთვის. პროექტის დასრულება მიმდინარე წლის აპრილში იგეგმება.
პროექტის დასრულების შემდეგ, სამონასტრო კომპლექსთან გაუმჯობესდება ტურისტული ინფრასტრუქტურა, რაც მეტ ტურისტს მოიზიდავს. ეს კი თავისმხრივ ხელს შეუწყობს ადგილობრ

Rehabilitation process of Katski Monastery adjacent territory is in final phase
Municipal Development Fund of the Regional Development and Infrastructure of Georgia is carrying out restoration-conservation works of cultural heritage monument- Kahtkhi column, as well as arrangement of tourist infrastructure zones adjacent to monastery territory. Works were visited by minster of Regional Development and Infrastructure of Georgia Zurab Alavidze and MDF executive director Galaktion Buadze.
Within the framework of regional development project rehabilitation is conducted with World Bank’s financial support. Cost of the project amounts over one million GEL.
Restoration- conservation works of Katskhi column envisages the following: Recovery of damaged sections of façade and interior and conservation if required.
Simultaneously up-to-date standard tourist center is under construction in front of monastery complex in village Katskhi, which will be fully equipped and furnished for proper operation. Project envisages open terrace arrangement, spring recovery and facing, rehabilitation of access road to church, installation of outdoor water supply and sewerage systems and arrangement of open balcony for visitors to give delight of attractive view. Parking area is also allocated. Project finalization is intended in April of current year.
As a result of project finalization tourist infrastructure will be improved at monastery complex territory, which will attract more visitors and will improve social economic conditions of local population.