ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანი პოლონურ-ქართულ ეკონომიკურ და საინვესტიციო ფორუმში მონაწილეობდა
ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანმა მონაწილეობა მიიღო თბილისში გამართულ პოლონურ-ქართულ ეკონომიკურ და საინვესტიციო ფორუმში.
ფორუმის ფარგლებში საქართველოსა და პოლონეთის სახელმწიფო უწყებების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა ორი ქვეყნის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავების, საინვესტიციო შესაძლებლობებისა და ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების პერსპექტივები განიხილეს.
მზია გიორგობიანმა ფორუმის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებასა და ქვეყნის, როგორც რეგიონული სატრანზიტო და ლოგისტიკური ჰაბის, მზარდ როლზე. მან ისაუბრა საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებულ მასშტაბურ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, მათ შორის, საგზაო, სარკინიგზო და ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე, ასევე წყალმომარაგებისა და სხვა საჯარო ინფრასტრუქტურის მიმართულებით განხორციელებულ ინვესტიციებზე.
მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ თანამედროვე და მდგრადი ინფრასტრუქტურის განვითარება ქვეყნის კონკურენტუნარიანობის ზრდის, რეგიონული დაკავშირებადობის გაძლიერებისა და საერთაშორისო ვაჭრობისა და ინვესტიციებისთვის საქართველოს კიდევ უფრო მიმზიდველ მიმართულებად ჩამოყალიბების მნიშვნელოვანი წინაპირობაა. მან ასევე ხაზი გაუსვა მაღალი ევროპული სტანდარტების დანერგვის, გამჭვირვალე და პროგნოზირებადი ბიზნესგარემოს შექმნისა და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
ფორუმის ფარგლებში გამართულ თემატურ პანელურ დისკუსიებში მონაწილეობა მიიღეს ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ შოთა ანდრიაძემ და გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის დირექტორის მოადგილემ გიორგი გიორგობიანმა.
პანელური დისკუსიის ფარგლებში მათ ისაუბრეს საქართველოს წყალმომარაგება-წყალარინების სექტორსა და საჯარო ინფრასტრუქტურის განვითარების მიმართულებით მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებზე, საერთაშორისო და სახელმწიფო დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების სატენდერო პროცედურებსა და განხორციელების მექანიზმებზე. მათ ასევე აღნიშნეს კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობა ხარისხიანი და თანამედროვე ინფრასტრუქტურის განვითარების პროცესში.
ფორუმი საქართველოში პოლონეთის საელჩოსა და პოლონეთის ინვესტიციებისა და ვაჭრობის სააგენტოს თბილისის ოფისის ორგანიზებით გაიმართა.

Deputy Minister of Infrastructure Mzia Giorgobiani Participates in the Polish-Georgian Economic and Investment Forum
Deputy Minister of Infrastructure Mzia Giorgobiani participated in the Polish-Georgian Economic and Investment Forum, held in Tbilisi.
The forum brought together representatives of government institutions from Georgia and Poland, international organizations, and the private sector to discuss opportunities for deepening bilateral economic cooperation, expanding investment, and advancing infrastructure development projects.
Addressing the forum participants, Deputy Minister Giorgobiani highlighted Georgia's strong economic development and the country's growing role as a regional transit and logistics hub. She spoke about the Georgian Government's large-scale infrastructure agenda, including investments in road, railway, and logistics infrastructure, as well as ongoing projects to improve water supply systems and other public infrastructure.
Deputy Minister Giorgobiani noted that the development of modern and sustainable infrastructure is a key driver of Georgia's competitiveness, stronger regional connectivity, and the country's growing attractiveness as a destination for international trade and investment. She also underscored the importance of adopting high European standards, fostering a transparent and predictable business environment, and strengthening cooperation with international partners.
As part of the forum, thematic panel discussions featured Shota Andriadze, Deputy Executive Director of the Municipal Development Fund of the Ministry of Infrastructure, and Giorgi Giorgobiani, Deputy Director of the United Water Supply Company of Georgia.
During the panel discussion, they presented ongoing and planned projects in Georgia's water supply and wastewater sector, as well as broader public infrastructure development initiatives. They also discussed procurement procedures and implementation mechanisms for projects financed by the Government of Georgia and international financial institutions. The speakers emphasized the importance of active private sector participation in delivering high-quality, modern infrastructure.
The forum was organized by the Embassy of the Republic of Poland in Georgia and the Tbilisi Office of the Polish Investment and Trade Agency.