მთელი ქვეყნის მასშტაბით რაგბის ტექნიკური ცენტრების პროექტები აქტიურ ფაზაშია
„ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდი აქტიურად მუშაობს რაგბის 18 ტექნიკური ცენტრის პროექტირებასა და მშენებლობაზე. ამ ეტაპზე სამუშაოები უკვე მიმდინარეობს 12 ლოკაციაზე. პროექტების ფარგლებში მოეწყობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სპორტული ინფრასტრუქტურა.
ამასთან, კიდევ 6 ქალაქისთვის მიმდინარეობს სატენდერო დოკუმენტაციის მომზადება და უახლოეს პერიოდში გამოცხადდება ტენდერები.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ფონდი აქტიურად თანამშრომლობს საქართველოს რაგბის კავშირთან და მუნიციპალიტეტებთან, რათა პროექტები მომავალშიც გაგრძელდეს და მაქსიმალურად მეტი ქალაქი მოვიცვათ“, — ამის შესახებ განაცხადა მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი შონიამ.
მისი თქმით, 20-წლამდელთა რაგბის მსოფლიო ჩემპიონატს ქვეყანა მასშტაბური ინფრასტრუქტურული განახლებით ხვდება. აქტიურ ფაზაშია სამუშაოები თბილისში , ავჭალისა და შევარდენის სტადიონებზე, ასევე ქუთაისში, „აიას“ სარაგბო კომპლექსში შემავალ სამ სტადიონზე. სტადიონებზე მოეწყობა უმაღლესი ხარისხის ჰიბრიდული საფარი, რომელიც სრულად შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს და ინტენსიური დატვირთვის პირობებშიც უზრუნველყოფს მოედნების გამძლეობასა და მაღალი ხარისხის სათამაშო გარემოს.
გიორგი შონიას განცხადებით, სპორტული პროექტების განხორციელება, ახალგაზრდების სპორტულ აქტივობებში ჩართულობასთან ერთად, ხელს შეუწყობს რეგიონებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციას.

RUGBY TECHNICAL CENTERS PROJECTS ACROSS THE COUNTRY UNDER ACTIVE PHASE OF IMPLEMENTATION
The Municipal Development Fund (MDF) of the Ministry of Infrastructure works actively on the design-build of 18 rugby technical centers. Currently, work is being carried out at 12 sites. There are to be arranged the sports infrastructure of modern standards within that projects. Moreover, bidding documentation is being prepared for more six cities, and biddings are to be announced soon.
“It is important that MDF actively cooperates with the Georgian Rugby Union and Municipalities so as these projects to be continued in the future and cover as many cities as possible,” Executive Director of MDF Giorgi Shonia said.
According to him, the country is preparing for the Rugby World Cup for players under 20 by carrying out a large-scale infrastructural upgrade. Work is actively underway at Avchala and Shevardeni stadiums in Tbilisi, as well as at three stadiums of “AIA” Rugby Complex in Kutaisi. The stadiums will be equipped with high-quality hybrid cover that fully complies with international standards and ensures the durability of the fields and high-quality playing conditions even under intense load.
As Giorgi Shonia noted, the implementation of sports projects, along with engaging youth in sports acitivites, will help promote a healthy lifestyle in the regions.