აბასთუმანში მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
ინფრასტრუქტურის მინისტრმა რევაზ სოხაძემ აბასთუმანში მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ საავტომობილო გზების დეპარტამენტის, მუნიციპალური განვითარების ფონდის, ადგილობრივი თვითმმართველობის, კონტრაქტორი კომპანიებისა და არქიტექტურული ჯგუფის წარმომადგენლები.
შეხვედრაზე განიხილეს დაბა აბასთუმანში ინფრასტრუქტურის მასშტაბური რეაბილიტაციის პროექტირება-მშენებლობის შესახებ გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში დაგეგმილი სამუშაოები, პროექტის განხორციელების ეტაპები, არსებული გამოწვევები და სამუშაოების ხარისხის კონტროლის საკითხები.
მხარეებმა ასევე იმსჯელეს კურორტის მოვლა-პატრონობისათვის საჭირო ღონისძიებებსა და აბასთუმნის ეკოლოგიური, ისტორიული და ტურისტული გარემოს შენარჩუნების მნიშვნელობაზე.
ახალი პროექტი ითვალისწინებს ისტორიული და კულტურული მნიშვნელობის მქონე შენობა-ნაგებობების აღდგენას, ტურისტული და რეკრეაციული სივრცეების კეთილმოწყობას, ქუჩებისა და გზების განახლებას, ასევე ნაპირსამაგრი და სახიდე ინფრასტრუქტურის მოწყობა-რეაბილიტაციას.
პროექტის დასრულების შემდეგ აბასთუმანი სრულად ჩამოყალიბდება თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის კურორტად და კიდევ უფრო გაიმყარებს პოზიციას მსოფლიო ტურისტულ რუკაზე.

WORKING MEETING HELD ON CURRENT AND UPCOMING PROJECTS IN ABASTUMANI
The Minister of Infrastructure, Revaz Sokhadze, held a working meeting in Abastumani regarding ongoing and planned projects. The meeting was attended by representatives from the Department of Motor Roads, contractor companies, and the architectural group.
The discussions focused on the planned works under the contract for the large-scale infrastructure rehabilitation design and construction in the town of Abastumani, stages of project implementation, existing challenges, and quality control issues.
The parties also deliberated on the necessary measures for the maintenance and management of the resort and emphasized the importance of preserving Abastumani’s ecological, historical, and tourist environment.
The new project envisages restoration of buildings with historical and cultural significance, development of touristic and recreational spaces, renovation of streets and roads, and arrangement and rehabilitation of embankment and bridge infrastructure.
Upon completion, Abastumani will be fully established as a modern resort meeting international standards and will further strengthen its position on the global touristic map.